Kilka porad na Wielkanoc
Zaczął się już szał przedświątecznych zakupów i przygotowań. Podam kilka cennych porad, jak postępować by nie poszły na marne trudy związane ze zmianą odżywiania :-) Przede wszystkim dokładnie zaplanujmy wszystkie zakupy żywnościowe (lista to podstawa) i czytajmy etykiety.
A poniżej kilka wskazówek....
A poniżej kilka wskazówek....
- MAJONEZ. Kupując zwracajmy uwagę by nie zawierał w składzie niepotrzebnych dodatków, np. wszelkiego rodzaju gum a także dość szkodliwego E 385, który może spowodować dolegliwości jelitowe, słabe wchłanianie żelaza a w nadmiarze uszkodzenie nerek. Najlepiej zrobić go samodzielnie, potrzebujemy tylko: żółtka, olej, musztarda, sok z cytryny, sól i pieprz, mamy wtedy pewność co jemy, a po świętach nie zalega nam cały słój w lodówce. Natomiast aby zmniejszyć spożycie majonezu najlepiej mieszać go z jogurtem naturalnym. Do faszerowania jajek można po prostu łączyć żółtka z jogurtem oraz dowolnymi dodatkami, np łososiem, groszkiem zielonym, suszonymi pomidorami, nie musimy dodawać majonezu by zwiększać kaloryczność.
- ZAKWAS NA ŻUREK. Dobrze zrobić wcześniej samodzielnie albo kupić gotowy, który składem będzie równał się z domowym ( mąka żytnia razowa, czosnek, woda, ziele angielskie, pieprz, liść laurowy).
- SAŁATKI. na Wielkanocnym stole nie powinno ich zabraknąć. Starajmy się by były ze świeżych warzyw z dodatkiem jogurtu. Wykorzystujmy ogórki, rzodkiewki, seler naciowy, kiełki, kalafiora, sałatę itp.
- PASZTET. Obok tego tradycyjnego z mięsa warto pokusić się i zrobić domowy pasztet warzywny. Smakuje naprawdę dobrze. Można śmiało wykorzystać mój przepis :-)
- PRZYPRAWY. Używajmy dużej gamy przypraw, szczególnie tych wspomagających trawienie: majeranek, kminek, rozmaryn, tymianek, koper, lubczyk, kolendra, bazylia, imbir, gałka muszkatołowa.
- RUCH. Pamiętajmy by w ciągu dnia wygospodarować czas na wspólną aktywność fizyczną, np. spacer rodzinny po obiedzie.
- DETOKS-poświąteczne oczyszczenie. Warto po świętach i dość tłustych potrawach poświęcić 3 dni na detoks organizmu. Należy wtedy: pić dużo wody oraz koktajli, jeść świeże warzywa i owoce (owoce jako oddzielny posiłek do godziny 12), unikać nadmiaru pieczywa a także mięsa.
Tych kilka punktów powinno trochę pomóc. Pamiętajmy jednak o UMIARZE i powolnym jedzeni wolnym od TV. Ale przede wszystkim niech ten czas będzie radosny i bardzo rodzinny :-)
Komentarze
Prześlij komentarz